top of page
  • Zdjęcie autoramichalpiniarski

Kartony klapowe czy fasonowe – które wybrać?


Kartony klapowe albo fasonowe to jedne z najpopularniejszych pudełek ekologicznych, w które pakowane są różnego rodzaju produkty w tym także żywność podczas dostawy. Zastanawiasz się, jaka jest dokładna ich budowa, jak powstają oraz do czego najczęściej są używane? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.


Czym jest karton klapowy i do czego się go stosuje?


Kartony klapowe są bardzo popularne, tanie i proste w produkcji oraz używaniu. Tworzone są z jednego kawałka materiału na specjalnych, dedykowanych maszynach typu slotter z wcześniej przygotowanego arkusza. W ten sposób można zyskać w szybkim tempie karton klapowy o różnej wielkości. Jego brzegi zazwyczaj są klejone lub szyte już podczas produkcji.

Kartony klapowe charakteryzują się ruchomą podstawą i wierzchem. Można je zakleić taśmą. W ten sposób bardzo często wykorzystywane są przy przeprowadzkach, do pakowania produktów spożywczych w fabrykach, a także innych przedmiotów, które wychodzą spod rąk maszyn produkcyjnych.


Ich bardzo istotną zaletą jest możliwość nieustannego składania i rozkładania. W ten sposób podczas używania karton mieści bardzo dużo, a gdy jest niepotrzebny, można go złożyć na płasko i przechowywać w szafie, piwnicy czy nawet pod łóżkiem, bo nie zajmuje dużo miejsca.


Jaki to karton fasonowy? Dlaczego jest wygodniejszy niż klapowa wersja pudełka?


Tekturowy karton fasonowy jest coraz częściej spotykany przy pakowaniu zamówień czy dostarczaniu jedzenia. Przez to, że na etapie jego produkcji już są kształtowane brzegi w celu zaginania i pakowania bez potrzeby naklejania taśmy, jest on bardzo wygodny w użytkowaniu. Kartony fasonowe nazywane są także kartonami wykrojnikowymi. Ich kształt dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta.


Przez to, że krawędzie tych pudełek mogą się ze sobą zazębiać bez konieczności używania taśm, jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla kartonów klapowych. Wykorzystywane są w gastronomii np. do dostarczania pizzy. Można też je spotkać w branży kosmetycznej, gdzie zakupione produkty przez internet są pakowane właśnie w pudła fasonowe. Dobrze sprawdzają się również jako opakowania prezentowe wielorazowego użytku.


Tektura falista to wbrew pozorom bardzo trwały materiał, z którego tworzone są pudełka przeznaczone do dźwigania ciężkich przedmiotów. Opakowania dla przemysłu będą charakteryzować się dużymi rozmiarami, ale już opakowania dla cukierni znacznie mniejszymi. Produkcja opakowań obejmuje także tworzenie pudełek z nadrukiem. Można na nich umieścić grafiki czy logo firmy, a będą automatycznie stanowić ozdobne pudełko do podarowania słodkości.


Podsumowanie


Zastanawiając się jakie kartony kupić, klapowe czy fasonowe należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego przeznaczenia one mają być. Jeśli potrzebujesz ich więcej, nie chcąc tracić dużo pieniędzy, dobrym wyborem będzie karton klapowy. Jest on na tyle uniwersalny, że w większości sytuacjach się sprawdzi. Dla bardziej konkretnych i wymagających precyzyjnych opakowań klientów polecane są zdecydowanie bardziej kartony wykrojnikowe.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page