top of page
  • Zdjęcie autoramichalpiniarski

Rodzaje tektur - jakie są, do czego się nadają i jak je wybrać?


W tym artykule przedstawimy rodzaje tektur oraz możliwości zastosowania. Na początku warto podkreślić, że tektura jest to jeden z grubszych i najpopularniejszych materiałów papierniczych stosowanych w gospodarce oraz handlu. Na co dzień mamy do czynienia z tym materiałem, chociażby pod postacią opakowań żywności i kosmetyków. Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje tektur, do czego się nadają i jak je wybrać.


Tektura rodzaje


Podstawowym kryterium, jakie możemy wziąć pod uwagę, rozróżniając jej rodzaje, jest ilość warstw i budowa. Na rynku papierniczym występują dwa rodzaje tektur, a mianowicie tektura lita i tektura falista. Pierwsza z nich, czyli tektura lita cechuje się płaską budową. Produkuje się ją poprzez sklejanie kilku warstw masy papierniczej. W efekcie końcowym otrzymujemy jedną spójną warstwę w postaci gładkiego arkusza. Wśród rodzajów tektury litej można wyróżnić tekturę introligatorską. Nieco inaczej to wygląda w przypadku tektury falistej, której przekrój, jak sama nazwa wskazuje, składa się z charakterystycznych pofalowanych warstw.


Rodzaje tektury falistej


Zagłębiając się w budowę tektury falistej, możemy zauważyć, że zawiera naprzemiennie ułożone płaskie warstwy (linery), pomiędzy którymi znajduje się warstwa pofalowana (fluting). Biorąc pod uwagę ilość warstw, możemy wyróżnić kilka rodzajów tektury falistej, a mianowicie:

  • dwuwarstwową,

  • trójwarstwową,

  • pięciowarstwową,

  • siedmiowarstwową.

Ale to nie wszystko. Dodatkowym parametrem, z którym możemy się spotkać podczas zakupu opakowań z tektury falistej, jest typ fali, który określa jej wysokość. Im wyższy parametr, tym bardziej opakowanie będzie tłumić uderzenia. Wartość zapisuje się za pomocą symboli: K, A, C, B, D, E, F, G. W tym układzie najwyższa jest tektura falista typu K, a najniższa G. Przy tym parametrze należy pamiętać, że nie do każdej warstwy przypisuje się każdy symbol. W przypadku małych opakowań oraz opakowań z nadrukiem wykorzystuje się tekturę falistą typu E, tak zwaną mikrofalę.


Rodzaje tektury na kartony – zastosowanie


Zastanawiasz się kiedy wybrać tekturę falistą, a kiedy tekturę litą? Postaramy się rzeczowo odpowiedzieć na to pytanie. Obydwa rodzaje wykorzystywane są w branży opakowaniowej. Tektura lita jest stosowana przede wszystkim jako materiał do zabezpieczania lub jako przekładka warstw towaru. Z jej udziałem odbywa się produkcja opakowań, pudełek, kątowników i tulei. Ponadto z niej mogą być wytwarzane opakowania dla cukierni.


Z kolei tektura falista jest to rodzaj tektury na kartony. Używa się jej do produkcji opakowań fasonowych, pudeł klapowych, opakowań kaszerowanych, wielkogabarytowych opakowań zbiorczych. Z tego rodzaju tektury tworzy się też dodatki do opakowań, takie jak kratownice, narożniki i przekładki.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze tektury?


Jeśli planujemy zakup tektury, to powinniśmy zastanowić się nad jej gramaturą, a w przypadku tektury falistej również typem fali. Jeśli chcesz kupić wielkogabarytowe opakowania, najbardziej odpowiednia będzie tektura falista 5-warstwowa. Cechuje się dużą sztywnością i wytrzymałością. Najbardziej uniwersalna jest tektura 3-warstwowa. Z niej tworzy się np. opakowania dla przemysłu. Zaletą jest możliwość wykonywania nadruków, dlatego z niej tworzy się m.in. opakowania komercyjne. Tekturę składającą się z dwóch warstw stosuje się w budownictwie. Używa również do zabezpieczania podłóg w trakcie prowadzenia prac remontowo-budowlanych.

91 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page